Със сигурност това не е един от най-интересните материали в този блог, но е въпрос, който е задължително да бъде повдигнат. За всеки бизнес клиентите представляват най-силният коректив. Тоест, ние, собствениците, правим това, което пазаруващият иска от нас, за да получим неговото доверие. Ето защо, до голяма степен, това, че много търговци си позволяват да работят в сивия сектор, се дължи и на недостатъчното самосъзнание на техните клиенти. С птлна сила това важи за изискването на касова бележка.
Касова бележка не ми трябва
Това е масовото мислене. Практически всеки ден, маркирайки продукти в Листопадната, чувам “не, не бележка не ми трябва”. Нещо повече, някои клиенти ми се обиждат, че настоявам да я дам все пак. Решават, че ги мисля за данъчни инспектори.
Не, това не е така. Вие, както и Вашите работодатели, плащате данъци и осигуровки. Това да Ви издам касова бележка и да настоявам да я вземете означава, че аз и моят бизнес сме коректни към Вас. Както “Листопадна арт галерия”, така и всеки от представените в магазина артисти, плащаме дължимото наравно с Вас и счетоводният документ е нашата физическа гаранция за това.
Накратко – издаването на касова бележка е акт на уважение.
Колко търговци в бранша с ръчно изработени предмети издават касова бележка?
Твърде малко. Замислете се кога за последно, пазарувайки от арт базар, например, получихте касов бон. А от друг малък магазин за подаръци? Колко от пратките, които получавате при онлайн пазаруване имат касова бележка от търговеца, а не от куриера? Това са въпроси, които вълнуват малко клиенти. Всъщност обаче са важни за всеки от нас, който иска да развива легален бизнес, поемайки пълна отговорност за него и заставайки с името и фирмата си зад това свое начинание. Браншът с ръчно изработени предмети, логично, е моята болка, но истината е, че горното твърдение важи за много други сфери на дейност.
Принудителните практики не работят
Много често се говори за това какво трябва да се направи на държавно ниво, за да бъдат стимулирани клиентите да си взимат касовите бележки. Опитите с принудителни практики като причакване пред търговските обекти и глоби за пазаруващите, които не представят бон при напускане на магазина не работят.
Нещо повече, разговорите с гостите в Листопадната показват сериозно възмущение от подобни мерки – сякаш държавата се опитва да направи клиентите съучастници в нещо мръсно. Това не е така, но недоверието в институциите и липсата на правилна комуникация в случая си казват думата.
Инициативи на частни компании
Нерядко големи, утвърдени вериги, където няма начин да си тръгнете без касова бележка, провеждат различни кампании. Основно под формата на томболи, където, регистрирайки код от фискалния бон, играете за различни предметни или парични награди.
Подобни стимули малките бизнеси трудно могат да използват, тъй като нямат достатъчно наличен финансов ресурс. Можем да правим периодично кампания и да подаряваме продукти, но те определено не са толкова привлекателни, колкото почивка за двама, например. Ето защо в наша полза работят други инструменти като тези за връщане на суми от всяка покупка, като приложението MyWorld.
Тук принципът на действие е много прост – трябва Ви касовата Ви бележка. Снимате я в приложението и получавате определен процент от покупката си обратно във виртуален портфейл. Факт е, че по този начин няма да забогатеете – не се опитвам да Ви убедя в противното. Истината е обаче, че за малки бизнеси и браншове като цяло, това е инструмент за “възпитаване” на клиента да търси проактивно касова бележка.
Далеч съм от мисълта, че мислене и дълбоко вкоренени разбирания се променят лесно от днес за утре. Тези от нас, които искат да правят честен бизнес обаче, трябва да работим упорито за това да има принуда да играят по правилата и онези, които не го искат. Не ме разбирайте погрешно – никой не плаща дължимото на държавата до стотинка с усмивка от ухо до ухо. Включително Вие и Вашите работодатели. Подкрепяйки или не обръщайки внимание на порочни практики обаче, Вие позволявате на търговците да са некоректни не към някоя институция, а лично към Вас. Следващият път, отново ли ще си тръгнете от магазина без касова бележка?
За още рошави мисли на различни теми, четете секция “Блог”!